הצטרפו אלינו בפייסבוק!

עושים סדר – סדר יום מסודר לתינוקות ופעוטות

כמה פעמים עברה לך בראש המחשבה "אני חייבת לעשות סדר ביומו של התינוק" או "מה בדיוק הוא רוצה כעת?"
מהו סדר יום אצל התינוק ולמה זה חשוב? בקצרה סדר יום נותן לתינוק ביטחון.

אבל יש עוד…

כהורים לתינוקות, אפשר לומר שימי ההוללות והמסיבות נגמרו וכעת אתם מאותם מבוגרים (או לפחות מרביתנו) האוהבים לדעת מראש מה אתם עושים בכל יום נתון. כך גם התינוק.

השגרה והסדר הקבוע ביומו של התינוק נותנים לו ביטחון ומאפשרים לנו ההורים לזהות את צרכיו של התינוק. כאשר לתינוק ברור מה מגיע לאחר מה, מתי זמן האוכל, זמן השינה, זמן משחק וזמן רגיעה, הוא יודע למה לצפות ותגובתו תהיה רגועה וקבועה.

אם נקפיד על הטמעת סדר יום כבר החל בימים הראשונים לאחר הלידה, סדר היום של התינוק יהיה ברור לו וגם לנו. ככל שננסה להכניס סדר יום אצל תינוק גדול יותר, יהיה צורך ביותר התמדה והקפדה.

אמנם, אנו לא מדברים על הרגלים בחודשי חייו הראשונים של התינוק, אלא רק לאחר גיל 9-10 חודשים, אולם ישנן התניות מוכרות להן התינוק מגיב אליהן באופן קבוע וידוע מראש. כמו למשל – אם נקפיד כי לאחר האמבטיה התינוק ייכנס לחדרו, יקבל עיסוי וייכנס לאחר מכן למיטה, תגובת השינה לא תאחר להגיע. כך לכל פעולה שאנו עושים עם התינוק, יש את התגובה הקבועה והברורה שלו.

אז מהו סדר יום?  ואיך עושים זאת?

תינוק מגיל לידה ועד חצי שנה-

בשלושת החודשים הראשונים התינוק זקוק ל-16-18 שעות שינה במהלך יממה.  תינוק בגילאים אלו שישן יותר מכך, איננו רואים בכך כל בעיה, אלו חודשי הסתגלות אל העולם וניתן לראות בהם חלק נוסף בהיריון.

בשלושת החודשים לאחר מכן זקוק התינוק לשעה-שעתיים פחות במהלך היום.

בוקר - התינוק מתעורר וחשוב בזמן זה להאיר את החדר בו הוא נמצא, להוציאו ממיטתו ולתת לו להתחיל את היום בפעילות. חשוב שתהיה הפרדה ברורה בין היום והלילה.

שנת הבוקר- לאחר כשעה-שעה וחצי התינוק צריך לחזור לשינה. יש לשים לב לסימני השינה, הוא יאותת לנו מתי הוא מוכן לחזור לישון. משך השינה בין 45 דק' לשעה וחצי. (ככל שהתינוק קטן יותר משך השינה שלו ארוך יותר).

פעילות בוקר- לאחר שהתעורר משנת הבוקר נצפה מהתינוק לפעילות של שעתיים וחצי-שלוש וחצי וחזרה אל המיטה לשנת הצהריים (חשוב להדגיש כי אצל תינוקות בחודש הראשון, משך העירות קצר יותר כשעה-שעתיים).

שנת הצהריים- נמשכת כשעה וחצי ועד 3 שעות, לכל תינוק דפוסי שינה אחרים וצורך שונה.

פעילות צהריים- עם ההתעוררות משנת הצהריים ועד שיחזור שוב לישון, נצפה לפעילות של כשעה-שעתיים.

שנת אחר הצהריים- שינה קצרה לרוב של כחצי שעה-שעה.

פעילות אחר הצהריים – בטרם יחזור התינוק למיטה לשנת הלילה ובטרם נתחיל את טקס השינה, נצפה לפעילות של שעה-שעתיים.

טקס שינה – טקס השינה הינה הדרך שלנו לתת לתינוק סגירה של היום, להוריד את קצב הפעילות ולהכינו לשנת הלילה. הטקס כולל- רחצה, ארוחת ערב, הלבשה ומגע. לכל אלו סדר שונה אצל כל משפחה.

שנת הלילה מתחילה בכניסה למיטה- חשוב לשמור על מסגרת זמן קבועה בה מסתיים טקס השינה והתינוק נכנס למיטתו לשנת הלילה. השעות המומלצות הן החל משעה 18.30 ועד 20.00, שכן הורמון הגדילה מוזרם אל גופו של התינוק (ע"י המוח) החל משעה זו ועד חצות לערך. ומי מאיתנו לא רוצה שהתינוק יגדל ויתפתח?!
שימו לב שאין מצויינת השעה המדויקת בשעון של כל פעילות/שינה (אלא משך זמן של כל פעילות/שינה), שכן, לכל תינוק שעון ביולוגי שונה, סביבה התפתחותית וצרכים התפתחותיים שונים. על המטפל להבין זאת, לקרוא את סימני העייפות והרעב של התינוק ולארגן את סדר היום של התינוק בהתאם לצרכיו.

תינוק מגיל חצי שנה ועד שנה-

סדר היום די דומה למעט שנת הבוקר שיורדת סביב גיל 8-9 חודשים וכן מספר שעות השינה הדרושות לתינוק הן כ-14 שעות סך הכל במהלך יממה.

** המופיע במאמר זה הינו בגדר המלצה ואינו תחליף לייעוץ שינה מסודר ע"י יועצת שינה.

בכל שאלה וטיפים נוספים, אתם מוזמנים לפנות כאן.

לרשימת המאמרים המלאה- ליחצו כאן.

שם מלא טלפון מייל
מאשר קבלת חומר פרסומי ודיוורים מהאתר

כל הזכויות שמורות לבייבילי מתפתחים בחיוך. ייעוץ שינה וליווי התפתחותי לתינוקות וילדים, מגיל לידה ועד גיל 5. רח הר הצופים, רחובות