הצטרפו אלינו בפייסבוק!

מה לעשות כדי שהתינוק ישן לילה שלם רצוף?

טיפים לבניית סדר יום לתינוק והקניית הרגלי שינה נכונים.

תינוק חדש נולד והרגלי המשפחה (או הזוג שהפך כעת למשפחה) משתנים מקצה לקצה. להיות קשוב לתינוק זה ערך חשוב מאין כמוהו, אולם, בחודשים הראשונים חשוב לזכור שהדרך בה אנו מבינים את התינוק, היא הפרשנות שלנו, ההורים. אנו בוחרים להבין כל הנפת יד, מצמוץ או בכי ע"פ הבנתנו, ללא שנדע האם באמת זו היתה כוונת התינוק.

כדי שנדע להבין טוב יותר את התינוק ונדע להקנות לו הרגלים נכונים, חשוב שנדע כמה דגשים חשובים, כך נוכל להעניק לו את מה שהוא צריך- רוגע, מגע, הבנה ושעות שינה.

הנה כמה המלצות-

1. סדר יום קבוע- יצירת שגרה ברורה וידועה מראש נותנת לתינוק ביטחון. היא מאפשרת לו להבין את מקומו בעולם תוך בטחון בהוריו המובילים אותו בדרך הנכונה. סדר יום קבוע לא חייב להיות יום דומה לקודמו בדיוק, אולם, המסגרת הכללית דומה ומאפשרת לתינוק לדעת למה לצפות בכל שלב של היום.
לדוגמא – אם נרגיל את התינוק לאכול מיד עם ההשכמה בבוקר, הוא יבקש זאת בכל יום מחדש ואנו נדע להבין אותו יותר בקלות. כך שגם אם נרגיל את התינוק שלאחר ארוחת הצהריים מגיע זמן מנוחת הצהריים, הוא יבקש זאת בכל יום.

בתוך מסגרת יום קבועה התינוק יבקש לישון במועדים שידועים לנו ואנו נוכל להיות מוכנים להיענות לו.

2. טקס שינה קבוע ושעת שינה קבועה- בטרם שנת הלילה, מומלץ לערוך טקס שינה הכולל ארוחת ערב, מקלחת, סיפור (יכול להיות גם עיסוי או שיר) ובסיום כניסה למיטה. שעת הכניסה למיטה רצוי שתהיה קבועה ומוקדמת כדי לאפשר להורמון המלטונין להכניס את התינוק להשארת שינה ולאפשר צמיחה והתחזקות.

טקס השינה מטרתו להביא את התינוק לסיום היום והרגעת מערכות הגוף שהיו פעילות במהלך היום, הורדת מתח היום לכדי מתח שינה. במהלך טקס השינה, מומלץ להיכנס לחדר השינה מיד עם סיום המקלחת ולערוך את כל השלבים שם עד הכניסה למיטה.

3. זמן איכות ומגע מהוריו בטרם השינה – לתינוק רך וגם לילד גדול יש צורך בהוריו, מהם הוא מקבל בטחון, אהבה, הבנה ועוד הרבה. חלק חשוב הוא המגע בין הילד והוריו, מגע המשרה בטחון ומסמל את האהבה ללא גבולות של האם והאב לילדם. מומלץ כבר מגיל צעיר מאד לאפשר לתינוק/לילד זמן איכות עם אחד מהוריו בטרם יתחיל טקס השינה המסמל את השינה ואת הפרידה עד לבוקר הבא. במהלך זמן האיכות, שבו ליד התינוק/הילד, לטפו, שוחחו, הרימו, הושיבו עליכם, שירו או שחקו יחד. הדגש בכל אחד מהאפשרויות שתהיו מרוכזים בילד ללא הפרעה.

4. הצבת גבולות - תינוק אינו יכול להחליט מה עליו לעשות ועל ההורים להסביר ולהראות את הדרך. כאשר ההורה מעביר מסר קבוע אשר מציב גבול ברור, התינוק וגם ילד קטן לא יחצה אותו לאחר כמה ניסיונות בהם קיבל תגובה ברורה. תגובה שבה המסר אינו משתמע לכמה פנים.
חשוב, את הגבולות, ההורה יקבע בהתאם להרגליו והנכון עבורו ועבור משפחתו.

טיפ קטן אך חשוב- בטרם הכניסה למיטה, חבקו את התינוק/הילד חיבוק גדול ואז הרפו והשכיבו אותו לישון. חיבוק שיאמר לו שאתם פה קרובים מאד ומחכים להיפגש בבוקר.

לילה טוב ושקט!

.

לקבלת ייעוץ ראשוני חינם וללא התחייבות התקשרו: 052-3977286, 08-6460651 בייבילי מתפתחים בחיוך, ייעוץ שינה עד הבית (בין באר שבע לרעננה).

חזרה לרשימת המאמרים המלאה – כאן.

.

ייעוץ שינה ברחובות, בעיות שינה ביבנה, טיפול בתינוק בחולון, התמודדות עם בעיות שינה אצל תינוקות, בעיות שינה של ילדים.

שם מלא טלפון מייל
מאשר קבלת חומר פרסומי ודיוורים מהאתר

כל הזכויות שמורות לבייבילי מתפתחים בחיוך. ייעוץ שינה וליווי התפתחותי לתינוקות וילדים, מגיל לידה ועד גיל 5. רח הר הצופים, רחובות