הצטרפו אלינו בפייסבוק!

טקס שינה לתינוק – איך בונים נכון?

כל אמא רוצה להתפאר "התינוק שלי ישן לילה שלם". האם גם את? ובכן, זה אפשרי.

הקדישי כמה דקות לקריאת הדברים הבאים ואת בדרך הנכונה.

במהלך ההיריון, ובמיוחד בשלושה האחרונים, אנו מתקשות לישון, אז היינו רוצות לישון טוב אחרי הלידה, להשלים שעות שינה. אבל זה לא ככה.

בחודשי החיים הראשונים התינוק מתקשה לעיתים לישון כי הוא מתרגל לחיים מחוץ לרחם, הוא הופך את סדר היום והלילה, הוא סובל מכאבי בטן, הוא צריך מגע של אמא כדי לחוש בטחון  וסיבות נוספות אחרות ורבות. לאור כל אלו, הוא אינו ישן באופן סדיר. מצב של שינה שאינה סדירה משפיעה על האם היולדת באופן ישיר, גם היא אינה ישנה ונותרת עייפה במהלך היום בו היא צריכה לטפל בתינוקה.

ישנם גורמים שאינם תלויים בהורים, באמהות המטפלות ברך הנולד, אך ישנם גורמים שכן תלויים ואנו יכולים באמצעות בנייתם נכון להשפיע על יכולת התינוק לישון באופן סדיר. טקס שינה הוא אחד המושגים שאנו בהחלט יכולים להשפיע בעזרתו על שנת התינוק אם רק נעשה זאת נכון.

טקס שינה לתינוק הוא הזמן בטרם אנו משכיבים את התינוק לשנת הלילה, השינה הארוכה ביממה. רצוי שטקס השינה יהיה בסיומו של יום אשר יש לו סדר יום בנוי נכון (תוכלו לקרוא על כך כאן.)

טקס השינה מתחיל בשעה קבועה והוא בנוי מרצף אירועים קבוע, הידוע לתינוק ומסמן עבורו את סיומו של היום. כל משפחה בונה את טקס השינה שלה ע"פ הנהוג והמקובל עליה, והוא יכול להשתנות מעת לעת בהתאם לגיל התינוק.

בהתאם לכך, חשוב לזכור שטקס שינה יכול להיות שונה בין האחים, במידה והפרש הגילאים גדול מאד. כך שייתכן ובביתכם נהוגים שניים או יותר טקסי שינה שונים, אין בכך כל בעיה, דאגו רק להיות עקביים עם כל ילד בטקס השינה המתאים לו.

מה נכלול בטקס השינה?

ארוחת ערב, מקלחת, זמן איכות, כניסה למיטה, זמן פרידה.

ארוחת ערב ומקלחת יפתחו כל טקס שינה, אין זה משנה מה יבוא קודם, בהתאם לגיל הילד/תינוק ובהתאם לרצונכם. לאחר מכן, התינוק נכנס לחדר בו הוא ישן ועד הכניסה למיטה מומלץ שלא להוציאו לחלל המרכזי בבית בו הוא נוהג לשחק, לבלות את מרבית היום.

זמן איכות הינו זמן הקראת סיפור, השמעת שיר, פעילות מגע כמו עיסוי התינוק (ניתן לעשות עיסוי גם בטרם המקלחת) או שיחה נעימה לסיכום היום. לאחר שסיימנו להלביש את התינוק, כל אחת מהפעילויות מתאימה כל עוד והיא פעילות בקצב איטי יותר מקצב היום הרגיל ובטרם נכנסנו לחדר השינה. הפעילות יכולה להיות במיטה או בפינה אחרת בחדר השינה (של התינוק או שלכם, בהתאם להיכן שהתינוק ישן).

כהורים אתם יכולים להמציא פעילות המתאימה לכם ולתינוקכם דרכה אתם מסיימים את היום ובסיומה אנו עורכים פרידה קצרה בה התינוק נשאר להירדמות עצמאית.

זמן פרידה כולל כמה רגעים של חיבוק, נשיקה, משפט או שניים קבועים שאומרים כל לילה בטרם השינה ומטרתם לציין שכעת התינוק הולך לישון לבדו במיטה והוא ישוב להיפגש עם הוריו עם בוקר. כיוון שהפרידה היא לפרק זמן ממושך, מומלץ מאד להקדיש לכך כמה רגעים הכוללים מגע (חיבוק, ליטוף).

אל תוותרו על רגעי הפרידה, הם חשובים עבור התינוק מאד.

כעת התינוק נמצא במיטה, מכוסה ומוכן לשינה. סיימנו את טקס השינה, אנו נצא מהחדר והתינוק יירדם לבדו.

מתי נתחיל את טקס השינה ומה אורכו?

לאחר שהחלטתם מה סדר האירועים בטקס השינה המתאים לכם ולתינוקכם, ערכו חישוב כמה זמן נחוץ לכל חלק ולכל הטקס כולו והתחילו אותו בהתאם לשעה בה התינוק צריך להיכנס למיטה. כלומר שעת השינה פחות משך טקס השינה, ייתן לנו את הזמן בו צריך להתחיל את טקס השינה. רצוי להתחיל את טקס השינה כל יום באותה השעה.

זהו טקס השינה המומלץ לתינוק כבר מהשבועות הראשונים, אך ניתן לעשותו ולהרגיל את התינוק לטקס זה בכל גיל, גם בגיל 5 שנים זה עדיין עובד. כמובן שכל חלק יראה אחרת יחסית לטקס שינה של תינוק בן חודשיים, אך עדיין יהיה זה פרק זמן קבוע בו רצף האירועים קבוע ומוכר, ויחזור עצמו באופן קבוע כל ערב.

.

הטקסט נכתב ע"י ליאת סגל-אפשטיין, יועצת שינה מוסמכת בעלת ניסיון.

לשאלות נוספות ניתן לפנות – לחץ כאן.

לרשימת המאמרים וההמלצות – לחץ כאן.

.

לישון כמו תינוק, טקס שינה לתינוק, כיצד לעשות טקס שינה, איך בונים נכון טקס שינה לתינוק, ייעוץ שינה, יועצת שינה, ליווי התפתחותי, הנחיית הורים, מנחת הורים הורות, בעיות שינה אצל תינוק

שם מלא טלפון מייל
מאשר קבלת חומר פרסומי ודיוורים מהאתר

כל הזכויות שמורות לבייבילי מתפתחים בחיוך. ייעוץ שינה וליווי התפתחותי לתינוקות וילדים, מגיל לידה ועד גיל 5. רח הר הצופים, רחובות