הצטרפו אלינו בפייסבוק!

התפתחות התינוק – האם אפשר להשפיע?

תינוק נולד עם מטען גנטי אישי ונתוני התחלה אך, מתחיל את דרכו כמו מחבת דפים לבנים, בהם יכתוב את התפתחותו.

הגנטיקה משפיעה על מין היילוד, צבע השיער, צורת כף היד וכף הרגל, גמישות המפרקים ועוד. עם זאת, השפעה מכרעת בהתפתחות התינוק לסביבה ההתפתחותית בה הוא גדל.

למה הכוונה סביבה התפתחותית?

הסביבה ההתפתחותית של התינוק היא הוריו והבית בו הוא גדל ומתפתח. התינוק אינו יכול לנוע, לאכול, להחליף חיתול ולכן אינו יכול לשרוד ללא טיפול של הוריו (או מטפל אחר). מעבר לצורך הפיזי בהאכלה, החלפת חיתול וביגוד, חימום הגוף ועזרה בהירדמות לעיתים, יש לתינוק צורך במגע, באהבה, בהקשבה, בחוויות תנועה ובתקשורת. צרכים אלו הם חיוניים באותה המידה להתפתחות התינוק.

התפתחות תקינה נמדדת בהיבט המוטורי, החושי, התקשורתי והקוגניטיבי גם יחד. לכן, כדי לתת מענה להתפתחות תקינה ובריאה של התינוק, לא נוכל רק לדאוג להאכיל ולנקות אותו.

יש צורך בחשיפתו למרקמים ומגעים שונים כדי לפתחו מבחינה חושית, לחשוף אותו לצליל וקול כדי לפתח את ההיבט התקשורתי וכן חשיפה לגירויים המתאימים לשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא להתפתחות מוטורית נכונה.

התפתחות התינוק – האם אפשר להשפיע? התשובה היא כן.

להלן מספר דוגמאות: תינוק שהחל מיומו הראשון יורגל בשכיבה על הבטן ילמד מהר יותר להרים את ראשו בצורה יציבה.

תינוק שיורגל להיות בכפיפה (ערסול) ילמד להביא את ידיו לקו האמצע של גופו וכך יאחוז בחפצים שונים בשלב מוקדם יותר בהתפתחות.

תינוק שיחווה מגע של בדים ממרקמים שונים, אביזרים ממרקמים שונים (למשל: נייר, ספוג, עץ או מתכת) לא יבהל בשלב מאוחר יותר כאשר רגלו תיגע בחול, דשא או אספלט. החושים שלו יהיו מחודדים לקבל כל תחושה.

תינוק שינוע הרבה במרחב, כגון תנועות ריקוד מעלה מטה ולצדדים, יתהפך ויזחל מהר יותר שכן הוא יהיה מורגל בתנועה דומה לכך וזו לא תבהיל אותו כשתקרה לראשונה.

נכון הוא כי כל הילדים הולכים בסוף, אולם בדרך ישנם שלבים שונים המשפיעים על איכות התפתחות התינוק.

הורים יקרים, בעזרת מגע, תנועה וקול תוכלו לתת לילד שלכם סביבה התפתחותית טובה יותר ותומכת יותר.

רוצים לדעת עוד? צרו קשר ושאלו שאלות. אני כאן בשבילכם.

לקריאת שאר המאמרים והפוסטים- לחצו כאן

שם מלא טלפון מייל
מאשר קבלת חומר פרסומי ודיוורים מהאתר

כל הזכויות שמורות לבייבילי מתפתחים בחיוך. ייעוץ שינה וליווי התפתחותי לתינוקות וילדים, מגיל לידה ועד גיל 5. רח הר הצופים, רחובות