הצטרפו אלינו בפייסבוק!

בעיות בויסות חושי, מה זה? כמה מילים בנושא

מהי המערכת החושית? מה תפקידה?

המערכת החושית אצל בני האדם (תינוקות ומבוגרים כאחד) אחראית על העברת מידע חישתי אל המוח והיא כוללת 5 יכולות – שמיעה, מישוש, ראייה, טעם וריח.
בנוסף ל-5 היכולות המוכרות, כוללת המערכת החושית 2 מערכות פנימיות-
*המערכת הווסטיבולרית- אשר משפיעה על מתח השריר ושיווי המשקל ורגישה לתנועה.
*המערכת הפרופריוספטיבית – אשר אחראית על התחושה העמוקה ואחראית על המידע במוח על מיקום גופנו במרחב.

מה אנו קולטים בעזרת החושים? כל דבר בעולם.

עיבוד חושי מתרחש בעת קבלת מידע תחושתי במוח ע"י אחת מ-7 המערכות הנ"ל, כך שהמוח מבין איך זה מרגיש, איך זה נראה, מיקומו ביחס אלינו ועוד.

ויסות חושי, מהו?  היכולת של מערכת העצבים לקבל ולהכיל חוויות מוכרות או לא מוכרות הנגרמות ע"י גרייה הנקלטת בקולטנים של המוח. גרייה ראשונית הינה חוויה שהמוח מפרש ומתייג כדי להכירה. אחר כך, אנו חווים תחושה מוכרת.

ובמילים פשוטות יותר, כאשר גופנו מגיע במגע עם חפץ כלשהו, התחושה שלו על הגוף מועברת אל המוח והוא מגיב בהתאם. כאשר אנו חווים זאת בפעם הראשונה, המוח מקבל את הגירוי החושי, מפרש עבור כל אדם בדרך אחרת ומתייג אותה תחת תחושה נעימה/מעיקה/מגרדת/מציקה וכד'.

תינוק בשנות חייו הראשונות יכול לקבל ולהכיל תחושות חדשות ביתר קלות. מערכת העצבים נמצאת במצב של למידה בשנת החיים הראשונה ויכולה ביתר קלות ללמוד תחושות שונת.

על כן, מומלץ מאד לחשוף את התינוק למגעים, מרקמים, תחושות שונות בלא להתייחס לתחושותינו אנו, המבוגרים, והפרשנות הגופנית שלנו אליהם. לדוגמא, אם לנו מפריע פתק החולצה מאחור, אין זה הכרח כי גם לתינוק הרך היא מפריעה.

חשוב לחשוף את התינוק לכל דבר ולא למנוע ממנו חוויות שעלולות להיות לא נעימות, כיוון שמערכת העצבים שלו צריכה להכירם. בנוסף, ייתכן שזוהי הפרשנות שלנו בלבד והוא יקבל את התחושה בדרך חיובית.

בעיות במערכת הויסות החושית נובעות לעיתים מתחושות חדשות שחווה מערכת העצבים בגיל מאוחר מבלי שהכירה אותם קודם. בגיל מאוחר הלמידה היא קשה יותר ולעיתים התינוק אינו מצליח להתאים את התנהגותו לצורך הסתגלות לתחושה החדשה.

לכן, בייבילי מתפתחים בחיוך ממליצה על חשיפת התינוק כבר מההתחלה למגעים, מרקמים ותחושות שונים. ככל שנקדים לחשוף את התינוק, מערכת העצבים (החלק החושי) יקבל ויכיל ביתר קלות את התחושות השונות וילמד שלא להילחץ מהם ולהגיב בהתאם.

לפרטים נוספים ותרגילים מתאימים – פנו לקבלת ייעוץ ראשוני חינם – 052-3977286

שם מלא טלפון מייל
מאשר קבלת חומר פרסומי ודיוורים מהאתר

כל הזכויות שמורות לבייבילי מתפתחים בחיוך. ייעוץ שינה וליווי התפתחותי לתינוקות וילדים, מגיל לידה ועד גיל 5. רח הר הצופים, רחובות